Aby ułatwić korzystanie z serwisu www.eneakomfort.pl używamy plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies
były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki. x
Polityka prywatności | Nota prawna | Mapa serwisu

OFERTA PV

Budowa elektrowni słonecznej

Fotowoltaika jest technologią, która zdobywa w Polsce coraz większą popularność. Dla przyszłych właścicieli elektrowni solarnych przygotowaliśmy krótki przewodnik po etapach realizacji inwestycji.

 1. Etap pierwszy:  Koncepcja i planowanie
  Planując budowę elektrowni solarnej  inwestor odpowiada na pytanie w jakim celu chce wybudować system fotowoltaiczny,  czy system  ten będzie podłączony do sieci elektroenergetycznej a inwestor będzie sprzedawać wytworzoną energię elektryczną, czy też wykorzysta ją na własne potrzeby.
  Na tym etapie, na podstawie założeń inwestora, powstaje koncepcja, która  pozwala  wybrać technologię i komponenty systemu, wstępnie oszacować jego wielkość, przewidywaną  produkcję energii elektrycznej, oszacować koszty inwestycji i przewidywany okres zwrotu nakładów.
   
 2. Etap drugi:  Finansowanie
  Gdy znane są pierwsze dane dotyczące planowanej instalacji fotowoltaicznej warto sprawdzić, czy możliwe jest uzyskanie dofinansowania i dowiedzieć się jakie wymagania musi spełnić inwestycja.
   
 3. Etap trzeci:  Formalności
  Budowa elektrowni solarnej wymaga, spełnienia szeregu wymagań  formalnych. Załatwienie formalności powierzyć można firmie, która będzie kompleksowo, „pod klucz” realizować inwestycję .
  Pierwszą  wizytę  należy złożyć w urzędzie gminy i sprawdzić, czy w wybranej lokalizacji może powstać system fotowoltaiczny, a także dowiedzieć się jakie formalności będą towarzyszyć inwestycji. W przypadku elektrowni solarnej podłączonej do sieci elektroenergetycznej należy wystąpić do właściwego operatora systemu dystrybucyjnego o wydanie warunków przyłączenia, a inwestorzy korzystający z dofinansowania zewnętrznego wystąpić mogą do Urzędu Regulacji Energetyki o wydanie promesy koncesji.
   
 4. Etap czwarty:  Budowa elektrowni solarnej
  Gdy inwestor zakończy przygotowania formalne i będzie dysponował projektem może przystąpić do budowy swojej elektrowni solarnej.  Jeżeli system fotowoltaiczny jest niedużej mocy, jest to etap najkrótszy. Trwa od kilku dni do kilku tygodni.  Aby elektrownia działała zgodnie z oczekiwaniami należy pamiętać, że wpływ na jej pracę mają wszystkie komponenty systemu, stąd tak ważna jest ich jakość.
   
 5. Etap piąty:  Odbiór i uruchomienie
  Po zakończeniu prac następują formalne uruchomienie i odbiór elektrowni przez inwestora, testy i badania prowadzone przez operatora systemu dystrybucji. Po ich zakończeniu można wystąpić do URE o koncesję na wytwarzanie energii elektrycznej w OZE.
   
 6. Etap szósty: Elektrownia działa
  Od uruchomienia elektrownia solarna nie wymaga już wielu zabiegów. Słońce dostarcza energię, moduły działają.
  Jeżeli właściciel elektrowni posiada koncesję, może wystąpić do URE o świadectwa pochodzenia  energii, „zielone certyfikaty”, które stanowią jego dodatkowe źródło dochodu.